Kącik kawowy w firmie – jak go urządzić?

Każdy, kto spędził choć jeden dzień w biurze wie, jak ważnym elementem codzienności jest tam kawa. A przecież z reguły spędzamy w nim pięć dni w tygodniu – gdyby pomnożyć to przez ilość wypitych dziennie kaw… Hmm, skoro tak chętnie pijemy kawę w pracy, może warto rozważyć stworzenie kącika kawowego? W końcu szczęśliwi pracownicy to wydajni pracownicy!

kącik kawowy w firmie

Chwila wytchnienia dla pracowników

W dni pełne pracy każdy z nas potrzebuje chwili odpoczynku. Kącik kawowy to idealne miejsce, aby odetchnąć od natłoku obowiązków. Odpowiednia aranżacja sprawi, że każde wyjście na kawę stanie się dużą przyjemnością, a energia do pracy zostanie szybko odzyskana. Dobrze zorganizowana przestrzeń biurowa, również ta służąca odpoczynkowi, to także skuteczny sposób na zwiększenie integracji zarówno samych pracowników, jak i szefa z osobami w firmie. Warto zatem poświęcić nieco czasu i środków, aby zaskoczyć swoich pracowników przytulnym, dobrze wyposażonym kącikiem kawowym!

Znajdź odpowiednią przestrzeń

Idealny kącik kawowy powinien znaleźć się przynajmniej w symbolicznym oddaleniu od miejsca pracy. Świetnie sprawdzi się tutaj firmowa kuchnia lub duże korytarze – wystarczy znaleźć kilka wolnych metrów przestrzeni, aby zaaranżować tam przyjemny kącik kawowy. Ważne jest, aby znalazło się w nim minimum kilka miejsc siedzących – nawet jeśli Twoja firma liczy zaledwie pięciu pracowników, być może niebawem grono to znacznie się powiększy? Szczególnie jeśli potencjalni pracownicy dowiedzą się, że czeka na nich mnóstwo pysznej kawy w biurze! W kąciku kawowym powinien również znaleźć się stolik – będzie on doskonałym dopełnieniem wygodnych foteli, w których każdy może zaszyć się na kilka chwil z kubkiem parującej kawy czy herbaty. Ważne jest także oświetlenie – sprawdzi się szczególnie w zimowe dni, kiedy słońce niezbyt hojnie obdarza nas swoimi promieniami. W kąciku kawowym powinny znaleźć się lampy, dające poczucie przytulności. Fotele, stolik i oświetlenie to pierwszy krok – co dalej?

Wyposażenie kącika kawowego w firmie

Najważniejszym elementem tej małej przestrzeni będzie oczywiście ekspres do kawy! Dobry sprzęt to podstawa. Wybierając ekspres do firmy, zadbaj o to, aby miał on odpowiednie moce przerobowe – w zależności od potrzeb, możesz zdecydować się na ekspres, który przygotuje 50 lub 100 kaw dziennie. Przydatną w firmie funkcją ekspresu do kawy jest możliwość przyrządzenia dwóch napojów jednocześnie – w skali dnia lub tygodnia to spora oszczędność czasu Ważne są również rodzaje kawy – to, że Ty przepadasz za mocnym espresso nie znaczy, że Twoi pracownicy nie wybiorą kremowego latte czy słodkiego cappuccino. Im większy wybór, tym lepiej. Oprócz ekspresu do kawy, w kąciku kawowym sprawdzi się również osobny spieniacz do mleka, a także czajnik, dzięki któremu pracownicy swobodnie przygotują sobie ulubioną herbatę – o dziwo, nie każdy przepada za czarnym napojem!

Jak wybrać kawę do biura?

Ekspres do kawy w biurze to podstawa, jednak niezbędne są również ziarna. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na skorzystanie z usług palarni kawy, czy też wybierzesz gotowe mieszanki, warto zostawić pracownikom wybór – w kąciku kawowym powinny pojawić się przynajmniej trzy rodzaje kawy. W ten sposób każdy wybierze swoją ulubioną – Ty również! Oprócz tego powinny znaleźć się tam różnorodne herbaty – yerba mate, herbata zielona i czarna oraz owocowa. W kąciku kawowym nie powinno również zabraknąć mleka (także roślinnego) oraz – jeśli chcesz, aby kącik był naprawdę spektakularny – miseczki z owocami lub ciasteczkami, które przecież do kawy pasują idealnie!

Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie kącika kawowego w różnorodne kubki – dzięki temu każdy szybko wybierze swój ulubiony. Sprawdzą się tutaj kubki z zabawnymi grafikami i słowami, określającymi osobowość – na przykład “pracuś”, “zrzęda” czy “mistrz internetu”. Takie kubki na pewno sprawią wszystkim dużo radości!

Kącik kawowy w firmie – podsumowanie

Jak widzisz, stworzenie przytulnego kącika kawowego w firmie nie wymaga wiele energii, a może przynieść spore korzyści – zwiększenie motywacji pracowników, łatwą integrację i zapewnienie wszystkim przyjaznego miejsca do odpoczynku. Kawa w biurze to podstawa – zadbaj o to, aby każda filiżanka miała odpowiednią otoczkę, a zachwytom nie będzie końca!