Ile kaw dziennie wypić, aby czuć się doskonale?

Nie wyobrażasz sobie poranka bez mocnej, aromatycznej kawy? Koło południa sięgasz po kolejną, potem jeszcze jedną, i jeszcze… Zastanawiałeś się kiedyś, ile kaw dziennie należy pić, aby czuć się doskonale? Sprawdź, czy ilość wypijanej przez Ciebie kawy jest optymalna!

Ile kaw dziennie wypić?

Ile kofeiny jest w kawie?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że kawa kawie nierówna. I nie chodzi tylko o walory smakowe, ale też o zawartość kofeiny. Na to, ile kofeiny znajduje się w danej kawie, wpływa kilka czynników. Najistotniejszy jest oczywiście rodzaj kawy – istnieje naprawdę wiele odmian ziaren kawy, a każda z nich ma inną zawartość kofeiny. Dla przykładu, najpopularniejsza Arabica ma około 1-1,5% kofeiny, a Robusta dwa razy więcej. Znaczenie ma też stopień palenia kawy. Ziarna wypalane na jasno mają więcej kofeiny niż ciemno palone.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na zawartość kofeiny, jest rodzaj napoju kawowego. Do wyboru mamy espresso, kawę mieloną, rozpuszczalną, kawę z dodatkiem mleka, a nawet bezkofeinową. Nasze kubki różnią się też pojemnością – najwięksi fani kawy potrafią posiadać naczynia o pojemności 500 ml! Ile kawy skrywa się w tak potężnym kubku?

Zacznijmy od espresso. Napój ten przygotowywany jest poprzez przeciskaniu gorącej wody pod ciśnieniem przez ziarna. W efekcie otrzymujemy kawę o bardzo dużej zawartości kofeiny, bo ma ponad 60 mg kofeiny w zaledwie 30 ml napoju. Każdy z nas zna mieloną kawę, zalewaną gorącą wodą – to ona gości najczęściej w naszych kubkach. 240 ml tego napoju zawiera około 100 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna ma jej mniej, bo 50-80 mg w kubku.

Warto wiedzieć, że kawa bezkofeinowa nie jest do końca pozbawiona kofeiny. Kubek takiej kawy może zawierać nawet 7 mg kofeiny. Ostatnią kwestią są napoje energetyczne, zawierające około 80 mg kofeiny w puszce – ilość tę należy doliczyć do dziennego bilansu spożycia kofeiny.

Wpływ kofeiny na samopoczucie

Każdy z nas zna to uczucie pobudzenia oraz przyjemną jasność umysłu, która pojawia się po spożyciu kubka dobrej, świeżo palonej kawy. Zmęczenie fizyczne i psychiczne znika, a my jesteśmy gotowi do działania. Kofeina jest błyskawicznie wchłaniana z przewodu pokarmowego, dlatego efekty jej działania odczuwamy już po kilkunastu minutach. Zwiększa ona poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. To właśnie serotonina odpowiada za nasze zadowolenie z życia. Ponadto kofeina oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, rozszerzając naczynia krwionośne, również te w mózgu – to właśnie dlatego nasza koncentracja najbardziej rośnie po kubku świeżo palonej kawy.

Oprócz tego kawa powoduje wydzielanie adrenaliny, dzięki czemu niemal natychmiast jesteśmy gotowi do działania i zapominamy o senności. Wiele osób obawia się nadciśnienia, spowodowanego piciem kawy. Warto wiedzieć, że organizm przyzwyczaja się do kofeiny i po kilku dniach nie reaguje już podnoszeniem ciśnienia nawet po trzech filiżankach kawy. Wystarczy jednak kilka dni przerwy, aby kawa zaczęła działać na nas ze zdwojoną siłą. Wiele osób wie o tym fakcie i kiedy zauważa u siebie zmniejszone oddziaływanie kawy, na kilka dni z niej rezygnuje. Efekt gwarantowany!

Ile kaw dziennie należy wypić?

Przejdźmy do najistotniejszej kwestii – ile kawy dziennie należy pić? Badacze są w tej kwestii dość zgodni. Trzy lub cztery kawy dziennie to dawka optymalna. Dorosły człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny na dobę – to cztery kubki porządnej, mocnej kawy. Warto spożywać kawę w kilkugodzinnych odstępach – picie jednej po drugiej nie przyniesie Ci niczego dobrego. Jeśli pijesz kawę po przebudzeniu, po kolejną sięgnij koło południa, a następną wypij o godzinie 15. To właśnie w tych momentach nasza aktywność intelektualna lubi się obniżać i dopada nas senność. Kawa stanie się tutaj dobrym sprzymierzeńcem.

Co ciekawe, picie tylko jednej kawy dziennie wcale nie jest zdrowe. Okazuje się, że 3-4 filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszać ryzyko chorób serca nawet o kilkadziesiąt procent. Niektórzy twierdzą, że kawosze mają też o wiele ciekawsze życie seksualne.

Spożywanie więcej niż pięć kaw dziennie to także niezbyt dobry pomysł. Taka ilość może powodować rozdrażnienie i bóle głowy, a nawet bezsenność. W dłuższej perspektywie nadmiar kawy może niekorzystnie wpłynąć na żołądek i ciśnienie.

Jeśli zastanawiasz się, ile kaw dziennie należy wypić, pamiętaj – optymalna ilość to trzy lub cztery kawy dziennie. Pijąc tyle kaw masz pewność, że będziesz czuł się doskonale, a Twoje zdrowie będzie w jak najlepszym porządku!

Kiedy najbardziej potrzebujemy kawy?

Oczywiście w pracy! Świeżo palona kawa do biura to podstawa w każdej firmie. Z tego powodu niemal każdy pracodawca dba o to, aby wszyscy w biurze mieli dostęp do pysznej kawy z ekspresu. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma jeszcze tej podstawy funkcjonowania, może pora zastanowić się nad dzierżawą ekspresu do kawy? Wzmożona koncentracja i energia do działania, a także wysoki poziom serotoniny u pracowników to klucz do sukcesu – kawa do biura z pewnością Ci go zapewni!